Bezpieczny kantor internetowy… czyli właściwie jaki?

Wykresy w kantorze internetowym

Chcąc zaoszczędzić czas lub pieniądze podczas wymiany walut coraz częściej decydujemy się na alternatywne – do kantorów stacjonarnych – rozwiązania. Każdy świadomy użytkownik Internetu zdaje sobie sprawę z tego, jakie zagrożenia wiążą się z poruszaniem się po sieci, dlatego nic dziwnego, że trzy razy zastanawiamy się przed powierzeniem własnych środków firmie działającej online.

Poniżej dowiecie się, jakie cechy ma bezpieczny kantor internetowy!

Historia i dane kantoru

Zależność jest prosta: im historia działalności firmy jest dłuższa, tym jest ona bardziej wiarygodna. Nie inaczej jest w przypadku kantorów internetowych. Należy tutaj jednak mieć na uwadze, że pierwsza tego typu polska platforma wystartowała w 2010 roku. Jeśli więc znajdziesz firmę, która twierdzi, że działa dłużej niż 8 lat, to wiedz, że coś jest nie tak. Nie powinieneś także od razu skreślać młodych kantorów, jeśli wszystko inne opisane poniżej będzie w porządku, to jest spora szansa, że nie ma się czego bać.Banknoty euro

 

Internetowe platformy wymiany walut to firmy, dlatego bez żadnych problemów powinieneś znaleźć ich dane. Najbardziej wiarygodne jest, to gdy platforma podaje je na swojej stronie – w ten sposób możesz sprawdzić zgodność danych z tymi podanymi w KRS.

Cyfrowe zabezpieczenia transakcji

Nawet najlepsze chęci kantoru nie wystarczą, by był on bezpieczny, jeśli nie jest on odpowiednio zabezpieczony. Co mamy tutaj na myśli? Przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę na to, czy strona ma wdrożony certyfikat SSL. Jest on gwarancją bezpieczeństwa Twoich danych, dlatego jeśli kantor go nie posiada, nie powinieneś z niego korzystać. Nawet wtedy, jeśli kurs korony norweskiej (możesz go sprawdzić np. tu: https://nordiqa.com/kurs-nok.html) wydaje się zaskakująco atrakcyjny.

Inną sprawą jest kilkustopniowa weryfikacja transakcji. Obecnie każdy wiarygodny kantor internetowy wymaga ich potwierdzenia za pomocą kodu SMS.

Nadzór organów państwowych

Innym równie ważnym czynnikiem bezpieczeństwa jest to, czy nad daną platformą nadzór sprawują różne oficjalne organy państwowe, jak np. Generalny Inspektor Informacji Finansowej. Dobrze, jeśli kantor postępuje wg polityki AML, która ma zapobiegać praniu brudnych pieniędzy. Informacje na ten temat powinieneś znaleźć na stronie firmy.

Opinia użytkowników

Ekran telefonu z widocznymi ikonami, np. instagram czy facebookOpinie na temat firmy w sieci zawsze są dobrym wyznacznikiem tego, czego można się po niej spodziewać. Pamiętaj, żeby szukać informacji i ocen na różnych platformach, tj. w google, na forach czy na facebooku. Te ostatnie mogą być szczególnie cenne – niebieski portal społecznościowy to miejsce, w którym ludzie uwielbiają wywoływać burze, ale nie to jest tutaj najważniejsze.

Na co szczególnie powinieneś zwrócić uwagę to to, jak firma odpowiada na wpisy swoich klientów. Czy jej ton jest profesjonalny? Czy próbuje zażegnywać konflikty i sprawnie odpowiada na pytania?

Podsumowanie

Bezpieczny kantor internetowy musi posiadać wiele różnych cech, które jednak z łatwością można sprawdzić samodzielnie w sieci. Wybierając wiarygodną platformę, można naprawdę wiele zaoszczędzić.