Jakie są zalety cięcia CNC?

Cięcie CNC – a więc z angielskiego: Computerized Numerical Control – to jedna z najważniejszych technik obróbki metali dzisiejszych czasów. Nic więc dziwnego, że wiele się o nim mówi i często przedstawia jego zalety. Na czym jednak owo cięcie polega? I jakie są jego plusy?

Cięcie CNC o tyle przewyższa tradycyjne i starodawne metody obróbki metali, że wykorzystuje system skomputeryzowany, który pozwala na dowolne – a jednocześnie zgodne z wymaganiami – zaprogramowanie maszyny tnącej. Dzięki temu możemy uzyskać rezultaty, o jakich dawniej ludzkość mogła tylko śnić. Całość odbywa się za sprawą mikrokomputera całkowicie zależnego od ludzkiej ręki, która zaprogramuje go tak, by osiągnąć zamierzone efekty.

Warto jednak bliżej przyjrzeć się technice obróbki CNC. A może ona odbywać się w trzech rodzajach, do których należą: cięcie CNC laserem, cięcie CNC plazmą oraz cięcie CNC strumieniem wody. Każdy z nich dotyczyć będzie innego rodzaju materiałów i przyniesie inne efekty.

Stół do cięcia CNC. Źródło: https://ekod.com.pl/oferta/ciecie-cnc/

Jednak to nie o typach cięcia będziemy dziś mówić, lecz o zaletach tego typu rozwiązania. A można ich wymienić kilka:

BARDZO DOBRA PRECYZJA WYCINANIA

Dzięki komputerowemu oprogramowaniu, w którym można zawrzeć bardzo szczegółową dokładność obliczeń, precyzja cięcia wzbija się na bardzo wysoki poziom. Dziś dzięki metodzie CNC można z grubych blach wycinać drobne elementy, nie tracąc przy tym na walorach estetycznych oraz odpowiednich cechach fizycznych obrabianego materiału.

TWORZENIE IDEALNYCH KOPII

Produkcja masowa przez stulecia zmagała się z problemem braku możliwości wykonania zupełnie identycznych elementów metalowych. Dziś kwestia ta została zażegnana. Dzięki komputerowemu ustalaniu wszelkich parametrów finalnych produktów, można stworzyć miliony identycznych kopii danego elementu. Produkty te nie utracą przy tym na jakości oraz walorach wizualnych.

ZAŻEGNANIE PROBLEMÓW Z ODPADAMI

Przez długi czas tradycyjne metody obróbki metali wytwarzały ogromne ilości odpadków, które pozostawały po wycinaniu danych elementów. Dziś, dzięki metodzie CNC, problem ten można uznać za rozwiązany. System bowiem ogranicza i minimalizuje powstawanie odpadów, wykorzystując materiał metalowy maksymalnie. Dzięki temu firmy produkcyjne odnotowują spore oszczędności, a środowisko jest mniej zanieczyszczone.